Volunteering

Volunteering

Can volunteering help young people to grow up?


Démarrage 

- 2 A : 13/09/24

- 2J : 13/09/24

Objectifs de la séquence  :

 

Communicationnels :

 

Etre capable d’expliquer l’intérêt d’un projet futur, à l’oral et à l’écrit.

 

Linguistiques :

 

but/ comparatif/ conditionnel avec if/ Nominalisation verbale/ superlatif

 

Méthodologique :

 

Développer des stratégies pour anticiper la compréhension d’un message écrit ou vidéo.

 

Phonologiques :

 

Diphtongues, paire minimale [ɪ] et [i:]

 

Culturels :

 

Développement de compétences professionnelles à travers le volontariat/ Red Cross/ Student volunteering week/ AFS

 

 

MISSION : Ecrire un script pour un.e influent.e youtubeur.se, qui présentera un choix d’investissement volontaire au service d’une bonne cause.

 


Séance 1

=>  Découverte du thème et de la problématique.

=> CO, An about volunteer work.

 HW : What would you like to volunteer for? Why? (At least 2 sentences/ Be ready to read your work to the class)

 

 

Séance  2

 => Document “Volunteer NOW”, www.volunteernow.co.uk, 2018

 HW :  See exercice below (highlighted in yellow)


Gérondif ou infinitif ?

Mettez les verbes entre parenthèses à la forme qui convient.


a) Mathilda doesn’t want (stop) her volunteering activities because she likes (help) others.

b) Elizabeth remembers (volunteer) at a charity shop when she was younger.

c) I enjoy (renovate) houses for others, who need (be) helped.

 

Séance  3

 => CO vidéo, “Change for the better”, (Pillar Canada, 2013)

 HW : Watch video again :https://www.youtube.com/watch?v=q4je9N26ouY ) + finish sheet. 

 Séance  4

 =>CE, Work camps- Focus on your efforts!

 HW : 

Put the following words in the right order:

1) Teenage volunteer's parents/ photos/ want/ send/ them/ to/ many

2) Social workers/ volunteers/ to/ expect/ motivated/ be

3) me/ the organizers/ persuaded/ join/ to/ their/ charity


Séance  5

 => CE, Work camps- Focus on your efforts! (part 2)

 HW : Read the text again and highlight all the modal auxiliaries + say what they express.

 

Séance  6

 => EE , writing workshop:  “writing the voice-over script of an ad for volunteering” (entraînement TF/ tâche intermédiaire)

 HW : 

The organizer of a volunteer programme in Wales is preparing a speech. Connect his ideas using infinitives. Don’t forget to make the necessary changes.

 1) We want/ young people react very quiclky and stay calm

 2) We allow/ they use their mobiles during an event

 3) We expect/ they are efficient and adapt to new situations.


 Séance  7


 => EO/ CE Documents iconographique),  

Changing your own life ?Oxfam+British Heart Foundation, 2016 

 HW : La phrase conditionnelle en “ if” (sheet)

 

Séance  8


=> CE, Changing your own Life?, Oxfam+British Heart Foundation, 2016  (part2)

 HW : See sheet

Séance  9

 =>  CO vidéo, Teenagers making a difference, 6ABC, 2017.

 HW : Work on vocabulary

https://nuage06.apps.education.fr/index.php/s/f3zrTMZZRReFcr5

Séance  10

 =>  CO vidéo, Teenagers making a difference, 6ABC, 2017, PART 2.

 HW : revise for writing test.