British Prime Ministers

Guiding question:

Does art have an important role in how we perceive political leaders ?

 

 Démarrage : 

Terminale ABC :  04/02/2025 

 Terminale D : 07/02/2025


Objectifs de la séquence  :

 Communicationnels :

 Comprendre les informations essentielles et les explications dans un(e) extrait/ critique/ bande annonces de film, ou un texte littéraire. Etre capable d’écrire la suite d’un texte en respectant un style.

 

 Linguistiques :

 Le superlatif/ could/ questions au simple present, simple past/ la voix passive.

 

 Phonologiques :

 Les sons /æ/ /ɑ:/ /^/, la prononciation du suffixe –tion,

 

Méthodologiques : 

La description d’image/ comment débattre efficacement

 

Culturels :

 4 British Prime Ministers as represented through art.

Churchill, Thatcher, Blair, Johnson, British political parties/ events/things/speeches/positions they are remembered/known for.

Axe culturel du programme : Art and Power

  Evaluation/ tâche finale : EOI. Débat virtuel entre deux rivaux politiques et prétendants au titre de  Premier Ministre britannique. (*)

 

SEANCE 1

=> Introduction / brainstorm

=> 4 Prime Ministers (web search)

HW : Finish websearch about your PM + be ready to ask questions about the others.

 

 SEANCE 2

=> 4 Prime Ministers (web search+grid)

HW : Revise your lesson and remember as many facts as possible.

 

SEANCE 3

=> CE,  A Brush with Boris Johnson (appollo-magazine.com, 2018)

 HW : Find 3 at least arguments in favour of and against Boris Johnson from British voters. Be ready to debate.

+ pédagogie différenciée : fiche méthode blog*** “How to make my point in a debate…”

 

SEANCE 4

 => Class Debate.

 HW : What’s the link between Helen Masacz’s artistic statement and the cultural axis “Art and power”? Is it the same approach as in the other documents we saw in this chapter?

  

SEANCE 5

 =>  CO video, Sink it (extract from Iron Lady, Phyllida Lloyd 2012 )

HW :

+ watch video again: https://www.youtube.com/watch?v=d4vuLCjuad4

 +  Does the image of Thatcher here correspond to what you already know?

++ Pédagogie différenciée : download sheet “learn how to describe a picture”**** on the blog.

 

SEANCE 6

 => CE, The portrait that Churchill couldn’t face

 HW : Focus on the highlighted passages of the text. What grammatical structure do you recognize? Sum up the text in one sentence, using that same structure.

 

SEANCE 7

 => CO,  Spitting Image,  an interview with Tony Blair

 

HW : Préparer débat. Donner le sujet aux élèves à l’avance pour qu’il se prépare à n’importe quelle configuration. Rappeler qu’il n’y aura pas de temps de préparation en classe.

Lesson's video available here, if you want to watch it again:

https://twitter.com/spitting_image1/status/1146730628857159681

  

(*) DEBATE

(practise for the final task)