See you in 2040, Australia

 Is the Australian response to climate change adequate?

Démarrage : 17/10/24

Objectifs de la séquence  :

 

Communicationnels :

 - Anticiper sur la compréhension d’un document oral pour partir du connu afin d’accéder au sens.

- Effectuer des recherches sur internet, les synthétiser et les présenter

- Exprimer un avis sur un sujet connu à l’écrit.

- Repérer des informations dans un article ou un poème.

 

Linguistiques :

 – la voix passive 

– l’expression du conseil  

– la phrase conditionnelle en if/when (rebrassage)  

– le double comparatif  

 

Phonologiques :

   /ɪ/, /iː/, /aɪ/ (+ en fonction des besoins des élèves)

 

Culturels :

 

  les conséquences du dérèglement climatique en Australie

Blue, Karina Holden (2017)

2040, Damon Gameau (2019)

• "Unbearable Heat", Sacha Ingber, npr.org, 2019

  le poète-slameur Solli Raphael (Make more minutes count, 2019)

  Des innovations scientifiques au service de la planète (farming of brown seaweed)

 

Axe du programme :Scientific innovations and responsibilities

 

 

Evaluation/ Final task: CO/ EE (using the video from the test and everything you’ve learnt in this unit, write an Instagram post about climate change in Australia and ways to fight it).

 

Séance 1

=> Brainstorm sur le titre + découverte de la problématique de la séquence.

T

=> CO video, Blue,  Karina Holden (trailer), 2017

HW : HW : Watch full video here: https://www.youtube.com/watch?v=-gVEX37mw2A + learn vocabulary/ write phonetics of underlined letters (on the sheet).

 

 Séance 2

 => CE, “Unbearable Heat”, https://www.npr.org, January 2019/  part 1

 HW: Read text again + exercice on passive voice (see sheet) + get familiar with Australian territories and major cities.

 


 Séance 3

 => CE, “Unbearable Heat”/ part 2

 HW: Look for information about another natural disaster in Australia. Take notes and be ready to explain it to the class.

 

Séance 4

=> Group work. EE, WRITING TASK (cf. photocopie précédente)

  HW : Rebrassage “énoncés interrogatifs” (sur feuille)

 

 Séance 5

 => CO vidéo,  “2040” (a seaweed crowdfunding campaign, 2019)*1’20

 HW : Watch video again

https://www.youtube.com/watch?v=aUnI3otKUlg

 + exercice sur le double comparatif

 

Séance 6

 => CE,  Make More Minutes Count (poem by Solli Raphael, 2019)

 HW: Read SR’s poem again. In the light of this new document, can you try to answer the chapter’s question?

 

Séance 7

 => CO vidéo,  Make More Minutes Count, Solli Raphael, www.media.greenpeace.org, 2018

 HW : Watch Solli Raphael’s video again:

 

https://www.media.greenpeace.org/archive/Solli-Raphael-s--Let-s-Make-More-Minutes-Count--in-Australia---Video-27MZIFJWJ1FKM.html

 

+ Use a double comparative to recap Solli Raphael’s message.

+ Revise for the test